Červenec 2013

Il bacio

27. července 2013 v 23:25 | Harbin
Ne, nechci tu psát osobní články, takže to tu zkombinuji s několika "recenzemi" na učebnice italštiny, které se dají sehnat v našem prostředí. Jsem fanatik do jazykových učebnic a už mě tento můj koníček stál pěkných pár tisíc. Měl jsem učebnice čínštiny, ruštiny, angličtiny, němčiny, polštiny, chorvatštiny, italštiny, španělštiny, dánštiny, norštiny, francouzštiny, bulharštiny a latiny. Občas jsem některou prodal, abych si obratem koupil na aukru jinou. Někteří si ujíždějí na nákupech oděvu či obuvi, já kupuji jazykové učebnice a slovníky. Toto je můj "žánr", kdyby jste chtěli vědět.
Knihy nečtu nijak výrazně, spíše jsem velmi podprůměrný čtenář, který musí rychle dohnat maturitní četbu, aby pak u zkoušky neproletěl. Poprvé jsem si dnes vytvořil meruňkový mléčný koktejl. No... chutná to jako hutný jablečný mošt, takže jej upíjím již nejméně hodinu. Také se chci omluvit těm, co čekají, že se zde objeví druhá část dotazníku. Snad se mi to podaří zítra. Přes týden jsem v práci. Tahám v lese dřevo a dělám takový celkový úklid té obrovské chráněné krajinné olasti. Musí nám zaplatit, protože už mám přeobjednané věci za pět tisíc. Kurz anglické konverzace za tři a mobil za dva. Taky si potřebuji vydělat na přihlášky na výšku (jedna stojí cca pět stovek), aby na mně nikdo potom neměl páku a nerozhodoval o mém výběru školy. Taky mi asi vypoví privát, takže hledám nové ubytování spolu s mou "náhradní rodinou". Nechci bydlet se studenty, nerozumím si s nimi, ale na takovou drobnost jsem si za 12 let studia zvykl.
Ještě pár drobností ze života. Díky brigádě nemám na psaní webu moc času a budu se zde objevovat nejspíše jen o víkendech, protože práci mám až do konce prázdnin, včetně mé účasti jakožto vedoucího na dětském letním táboře.
A ještě jedna větší menší drobnost týkající se mého života - až seženu volných tisíc korun a pozjišťuji si maximum informací, půjdu na matriku a změním si příjmení. Nesmějte se. Protože i moje mamka to začala brát vážně a šla by do toho též. Vlastně by jsme nevymýšleli žádné nové, jen by jsme nosili příjmení mého italského pradědy.
Změna stojí 1000 kč, pokud k tomu nemáte speciální závažný důvod. Já počítal s dvojnásobkem, stačí pracovat deset hodin a mělo by to být v suchu. A hlavně provést změnu už během čvrťáku, ať mám maturitní vysvědčení i další doklady pro univerzitu s novým jménem, protože je blbé to měnit v půlce "nového života" v jiném městě, kde všechno začne od znovu. Je to i ekonomicky výhodnější krok, prtože všechny doktory a pojišťovny budu vyřizovat znovu. Ten obrázek nahoře - takový krasavec mi přijde příští týden domů, můj starý mobil za korunu byl fajn, ale nic neuměl a rozbila se mu obrazovka, takže vůbec nic nevidím, jen bílé nic a černé fleky.
Musím řící, že co se italské hudby týče, tak jsem ji ještě nepřišel nachuť, zatímco třeba u španělštiny či francouzštiny - to lahodí mému uchu. Ale ve filmech to italština dorovnává na plné čáře, protože je perfektní a já doufám, že jednou ten jazyk natolik ovládnu, že mi budě dělat radost jím hovořit a nestresovat se skládáním vět, tak aby to znělo dobře.
Hm. Recenze zde budou asi zítra, jsem unavený, pohádaný a Ludovico Einaudi si přímo řáká o to, aby jej někdo poslouchal jen při zavřených očích a s uvolněnou myslí. Inspirativní hudba. Najděte si cokoliv od něj. I tu hudbu z reklamy "Thank you mom" od P&G tvořil on. Je to jedna z mála reklam, která mne dohnala k slzám. Ais jsem občas přecitlivělý, ale když jsem sám zavřen v pokoji, mohu si dovolit prožívat hudbu, film i knihy. Kdo mi to zakáže? Potlačování citů ve společnosti - v tom mám praxi, ale k čemu mi to bude doma v mém pokoji, v místě, kde by jste měli být alespoň k sobě upřímní? Taky mne napadlo, že bych zde mohl psát o filmech, zajímavé hudbě či knihách které mne zaujaly. Uvidíme.
Právě jsem dokoukal jeden z plánovaných italských filmů "moderní doby". Asi jich Italové moc netočí, nebo špatně hledám. "Come non detto". Hm... je podivné, že se mi u filmu s gay tematikou líbil nejvíce ten polibek, který hlavní aktér stresující se tím, jak jeho rodina přijme skutečnost že je homosexuální, dal ženě, své nejlepší kamarádce. Ten byl krátký, ale v kombinaci s nešťastnou scénkou kvůli odjezdu do Španělska a také jen metr od jeho spícího přítele, velice intenzivní a krásný. To už jsem si i říkal: Jój, kašli na to, nejeď a zůstaň s ní, ty vado .) Italština je zkrátka bezvadný a energický jazyk a já doufám, že se mi splní jeden z mých snů a já půjdu studovat italianistiku a pak možná na čas odjedu za hranice. S novým jménem a novou šancí změnit život. Asi to nakonec vypadá tak, že se k hodnocení knih dostanu až v příštím článku. A to jsem se zařekl, že osobní bláboly tady vynechám. Ale přece jen tu bylo i něco mimo. Stručná recenze jednoho queer filmu a lehká reklama na české učebnice italštiny.
Tak a dost. připadám si jako nepovedený propagátor bulvárního tisku. Možná by to chtělo vyvolat diskuzi:
Kupujete si a čtete noviny? Nikdy mne nenapadlo si je kupovat, a ani mne zprávy příliš nezajímají - občas kouknu na ty bludy na novinkách.cz, abych se (nic) něco (ne)dozvěděl a pak zase pěkně vypnu. Já už běžím na kutě a vy byjste měli též, aby jste mi ráno připomněli těch moc věcí, které se tu mají objevit. Překlepy jsou, ale je noc - buďte schovívaví :)
Buonanotte, mi amici.

Knižná reťazovka - část první

22. července 2013 v 21:18 | Harbin

1. Obľúbená kniha z detstva?
Asi série s Tracy Beaker (Vadí nevadí, Sama doma atd...) od Jacqueline Wilsonové. Já byl uchvácen především obrázky Nicka Sharrata a příběh se mi také moc zamlouval. A pak si pamatuji ještě některé knihy s tou kouzelnou lupou, ale už si asi nevzpomenu na název.

2. Čo práve čítaš?
Maturitní otázky a vypracovanou četbu do literatury... na některé knihy zkrátka ani nemám náladu, ale zkoušející u matury mi to neomluví, že...? :D

3. Máš práve nejakú rezerváciu v knižnici?
Až budete sedět za pultem jako knihovník, tak vás bude rozčilovat vyřizování rezervací a schovávání knih tři týdny pod pultem než si je stejně nikdo nevyzvedne a ony se zašpiní prachem a stanou se útočištěm malých pavoučků. Nebudu zlobit naše knihovnice. Vyjímečně kvůli maturitní četbě. Jednou jsem si takhle zarezervoval Revizora, stejně jej v četbě zařazeného nemám...

4. Knižný zlozvyk?
Využívám knihkupectví jako knihovnu a téměř nikdy nedočtu knihu do konce.jop

5. Čo máš práve požičané z knižnice?
Něco od Legátové (a číst se mi to nechce) a pak také Metody a teorie sociální práce. měl bych to vrátit co nejdříve (i když..."zaklepat na dřevo", od dob co jsem knihovníkem (nedoštudovaným) jsem ještě neplatil žádný poplatek a to i když jsem knihu měl dlouho přes půl roku...)

6. Máš čítačku e-kníh?
Ne. Mám tablet, ale starý tablet, který těžce reaguje na dotyk (a má ještě anglickou přípojku a redukce je dosti šit...); chtěl jsem ji, ale myslím si, že není až tak oč stát. Možná by byla fajn na skripta, ale to já raději investuji do papírové verze, do které můžu psát a podtrhávat... (to jsem se naučil až v hodinách managementu, kde máme skripta z Hradeckého pajďáku, předtím jsem do knih psal minimálně, ale už mi to žíly netrhá, nyní je pro mne hlavní z odborné literatury vytěžit maximum informací a ne je mít na okrasu...)

7. Preferuješ čítať len jednu, alebo viacero kníh naraz?
No... preferuji... většinou skočím u více a pak se to začne míchat a nedočtu žádnou. to samé platí i u psaní povídek. Pokud to má stát za to, měl bych zůstat jen u jednoho :)

8. Zmenili sa tvoje čitateľské návyky odkedy si začal blogovať?
No... spíše než knihy čtu blogy, to má z jedné strany dosti negativní dopad, ale na druhou stranu tak může i introvert jako já nalézt přátele a dobré lidi. A už jsem dost starý na to, abych internetové přátelství odsuzoval... (hm... tak tedy jsem stále mladý? to odsuzování přijde asi až v pozdějším věku - to asi jak budu stát u počítačů svých dětí a peskovat, že si mají hrát venku a ne trávit dny zavření u počítače... jó, budu to divný rodič... jednou. možná)

9. Najhoršia kniha, ktorú si tento rok prečítal?
Nejhorší? Ehm... asi na internetu vydaná "kniha" spolužáka. Ne. fantasy až na pár výjimek nečtu (a rozhodně ne ty, ve kterých se blbé postavy jmenují stejně jako já)

10. Obľúbená kniha, ktorú si tento rok prečítal?
Docela fajn byla "Cesta pokojného bojovníka" od Danna Millmana.

11. Ako často čítaš knihy mimo svojho obľúbeného žánru?
Můj žánr je "odborná literatura" :D takže vlastně celá ostatní je beletrie... občas si spletu oddělení a místo učebnice ekonomie vláčím domů nějaký ten komix (Třeba "Šitíčko" od Marjane Satrapi je docela fajn. A co teprve Persepolis .))

12. Čítaš niekedy tú istú knihu viac krát?
Jop, když mě fakt zaujme. Třeba "My děti ze stanice ZOO" od Christiane F. jsem dvakrát četl. Něco se dvakrát přečíst dá a vždy tam objevíte něco, co vám uteklo. Je to jako s filmy .)

13. Dokážeš čítať v autobuse?
No, vlaky jsou v tomhle lepší, ale mám trénink z ranních autobusových studií, ale i knihy se tam občas daly. Ale ne často. ráno jsem jezdíval o půl šesté a když jsem se odpoledne vracel, už se všichni potili a mačkali. A kdo by měl v takovém prostředí náladu na čtení. Ale je to dobré krytí, když vypadá spolucestující jako milý extrovert a chce se s vámi bavit. To mě jednou zachránila i učebnice ekonomie (ale učit se cestou ze školy? to jsem musel být za velkého trola...)

14. Obľúbené miesto na čítanie?
Tak tady budu dlouho přemýšlet... nějaké zvláštní místo mne nenapadá. Doma příliš nečtu a na privátě chodím občas na venkovní terasu. Ale dobře se mi četlo na Starém hřbitově, byl tam docela fajn klid. A pak taky v jedné slovenské čajovně.

15. Zásady pri požičiavaní kníh?
Nabrat co nejvíce, podat kartičku a utéct. zavřít se do pokoje a užívat si pocit, že je moje knihovna zase na čas o něco plnější. jo... a případně začít číst :)

16. Robíš knihám somárske uši?
Ne, já už jsem si z knihovny nakradl takové množství záložek, že mi to není zapotřebí. Ale abych byl upřímný, jedné odborné knížce která mne rozčílila jsem ten rožek ukousnul... ale už nevím kdy a která kniha to byla. Ale ukousnutí ucha by zasloužil spíše autor... asi psal blbosti. mám okno.

17. Píšeš si na okraje strán poznámky?
Do beletrie nikoliv.

18. A do učebníc?
Zpočátku bylo takové sebezapření, ale jakmile jsem to jednou přešel, mé učebnice se nyní třpytí zvýrazňovači, vpisky tužkou a kroužkováním slov. A do jazykových učebnic (ne školních, ale pro samouky, takové ty drahé knihy od Ledy.cz) tam píši jen občas, vždycky jsem si spíše vedl souběžně k tomu sešit.

19. V ktorom jazyku čítaš najradšej? V koľkých dokopy to zvládneš?
Pochopitelně v češtině nejčastěji, ale velmi rád čtu beletrii ve slovenštině nebo polštině. Ani angličtina mi nedělá problém. V ruštině bych to po pár větách zvládl možná i plynule přečíst nahlas a v němčině si zatím netroufám.


20. Čo musí kniha mať, aby si si ju zamiloval?
No, když bude mít stránky a text, má u mě napůl vyhráno, ale nyní jsem v období "využij co nejvíce informací" a proto by měla kniha mít něco, čím mne obohatí... V beletrii to chce nějaký poutavý příběh, vhodný humor a projevenou inteligenci autora :)

21. Čo musí kniha mať, aby si ju odporučil ďalej?
Pokud si nějakou knihu úplně zamiluju, jsem sobec a s málokým se o ni podělím. Nemám rád věci, které jsou mé oblíbené a já pak zjistím, že se z ní stala obdoba Tokio Hotel, kteří kdysi byli na blozích doslova všude (jop, tu éru si pamatuju dost dobře, to já měl ještě naivně blog o křečcích). Pokud mi kniha něco dá a nestydím se za ni a ani za to, o co mne obohatila, klidně ji někomu doporučím, ale spíše jsem to já, komu je něco doporučováno...

22. Obľúbený žáner?
Povídky a takové ty kratší útvary.

23. Žáner, ktorý čítaš najmenej (ale chcel by si viac)?
Dívčí romány a harlekýnky, V naší třídní knihovně něco takového máme, ale naštěstí mne to vždy minulo. Vždyť romantický příběh se dá napsat i dobře, aniž by to byla stupidní vymejvárna mozků.
Třeba zmíním znovu Frau Jacqueline, která, ač má knihy zapsané jako dívčí román, mne to připadalo jako dětská pohodová sociální povídka. Prostě žánr nežánr, kniha mě buď zaujme a nebo ne.

24. Najväčšmi inšpiratívna kniha, ktorú si tento rok čítal?
Pokojný bojovník. Opět. Díky tomu jsem se chtěl konečně po osmi letech rozhodování odhodlat k tomu, abych nastoupil na aikido. Nakonec jsem stejně zvolil konverzační kurz anglického jazyka. Až tak silné to teda asi nebylo.

25. Obľúbená svačinka ku čítaniu?
Čaj, případně veliký, alespoň litrový banánový koktejl!

26. Ako často vyberáš knihu podľa obálky?
Oni ti produktéři knih a distributoři vědí jak na nás. na štěstí pro mně mi připadají dnešní obálky značně kýčovité, ale i tak si dám občas záleže na tom, aby kniha, kterou si kupuji byla nejen zajímavá, ale i hezky vypadala. Sestra si tak třeba jednou vyměnila svou knihu o dějinách umění za tisícovku za starší vydání asi poloviční hodnoty ale podle ní s hezčím obalem. Takže i na vzhledu knihy záleží. To je marketing lidi.

27. Ako často súhlasíš s negatívnou knižnou kritikou?
Knižní kritiky nečtu, to už raději filmové, neprahnu po novinkách a až tak v tom nemusím chodit. Ale kritiky na učebnice si občas shlédnu. Když deset lidí z desítí napíše že se podlé téhle učebnice italštiny naučili velký kulový, tak si ji nejspíše nekoupím.

28. Čo písanie negatívnych recenzií?
Ne všechny knihy jsou dobré, na ty špatné je tu Cilit Bang!

29. Ak by si mohol čítať v ďalšom cudzom jazyku, ktorý by si si vybral?
Pochopitelně angličtina. A dále podle osobních preferencí: polština, ruština a italština. Ale číst v arabštině, čínštině, korejštině či japonštině by musel být taky fajn hárskór, který bych rád podstoupil :)

30. Najväčšia knižná výzva?
Školní četba na základní škole, na maturitu je mnohem větší výběr.

a další část si necháme na zítřek, chtělo by to večeři, shlédnout díl Simpsonů a jí chrnět, zítra čeká brigáda :)
A abych pravdu řekl, mám po dlouhé době z nějakého mého blogu příjemný pocti. To možná bude i těmi lidmi a taky tím, že konečně zase nacházím správnou cestu ke knihám :)


Hledej knihu, aneb denní rutina pro knihovníka

22. července 2013 v 17:06 | Harbin
... to bych se neměl moc nadřít :D Ale varuji vás, že má knihovna obsahuje minimum beletrie, takže nezaručuji, že bude vše :D

Co je v mojí knihovně? To se dneska všichni dozví :D

 • Knihu, která ma na svém obalu či v názvu "knihu"
  • Jak se dělá kniha - Vladimír Pistorius - příručka pro knihkupce (díky ní jsem zvádl prolézt z praxe v prváku :D)
 • Klasiku
  • Anna Karenina - Lev Nikolajevič Tolstoj (můj dárek sobě k Vánocům)
 • Obálku se zvířetem
  • mám tu Mumínky, ale to nejsou zvířátka, takže asi Čtyři a půl kamaráda a krokodýl z internetu (jop, má knihovna nebyla obnovena od dob, kdy jsem nastoupil na druhý stupeň ZŠ, jop - mám tam i takové šunky, které se pro dospělého studenta nehodí, ale já už si asi žádnou beletrii nikdy nekoupím, všechno jde do učebnic a skript, budu rád i za svou mikroknihovnu :D
 • Knihu v cizím jazyce
  • je to něco v ruštině a já nemám na pc aktivovanou azbuku, takže radši zvolím Ošetrovateľstvo - slovenskou učebnici pro střední zdravornické školy. Odcizeno na chvíli mojí tetě. Už to mám déle než rok
 • Knihu se třpytivým obalem
  • ha? jako lesklým nebo se třpytkama? :D Nejvíce lesklý (jakože opak matného, ne nijak záříci... je kniha "Tri racckaza o ljubvi" - Tři povídky o lásce - biligvní kniha - výbor od Čechova, Turgeněva a Puškina z Cpress
 • Obal, na kterém jsou pouze písmena
  • písmena... to beru v potaz také písmena která jsou uspořádána v název knihy, jop? Tak tedy asi: Rusko-český slovník z 56 roku... takový úlovek při praxi v jedné z knihoven :)
 • Knihu, jejíž hlavní hrdina je chlapec/muž
  • To mi dalo zabrat, já mám minimum beletrie, ale našel jsem Hlava XXII - hlavní postava se jmenuje Yossarian. Válečné knihy nečtu, ale tohle bývá přirovnáváno k Haškovi, i když jsem to nedočetl (čtu vesměs jen tehdy, kdy jsou vyprchány všechny ostatní možnosti aktivního využití času), bylo to i docela zábavné a četlo se to dobře, mít více času, který bych nemohl naplnit jinou činností, dočetl bych to s radostí až do konce :)
 • Nejstarší knížku v knihovničce
  • asi již zmíněný ruský slovník z roku 1956, ale máme i staré Bible někdey z konce 19 století!
 • Knihu, která není YA (=young adult=knihy pro dospívající)
  • všechny slovníky a učebnice politologie. Ale taky mám Mumínky... to kam zařadit? :)
 • Obal knihy, který je namalovaný (není na něm zkrátka fotka)
  • No... namalovaný jako doslova? Vyrytý a "zlatem" vymalované mám ornamenty na knize: "Latinské právnické výrazy a výroky", ale tištěný ale ilustrovaný obal mají všechny díly Řady nešťastných příhod...
 • Nejtlustší knihu
  • mimo slovníky, které jsou vždy tlusté, že se nikam nevejdou mám třeba též sedmiset stránkovou učebnici angličtiny a pětset stránkovou učebnici latiny pro gymnázia
 • Jakoukoli jinou věc kromě knihy
  • no... můj pokoj se víceméně skladiště, já bydlím přes rok na privátě, ale zrovna před sebe koukám a kromě knihy tam nacházím: plyšové prase, háčkovaná opice, plyšový králík číslo 1 a číslo 2, látky připraveny ke zpravobání, krabička s čajem z Londýna, deštník, figurku Double Decker (též z Londýna), dámské boty (?), krabičku od tabletu bez tabletu... my máte takovou tu skvělou knihovnu značka IKEA.
 • Knihu, která nepatří do žádné série, stojí samostatně
  • v sérii mám jen Harryho Pottera (toho mám teda už sestra u sebe), Letopisy Narnie a tři kousky z Řady nešťastných příhod, ostatní knihy jsou řazeny tematicky a také je zde občas snaha o seřazení knih podle abecedy (taky jsem si je jako správný knihovník poštítkoval a popsal písmenky :D)
 • Obálku, na které je oko
  • Ilustrovaná máma od Jacqueline Wilsonové, knihu jsem četl před mnoha mnoha lety a mám pocit, že kromě oka, které bylo v hlavě hlavní postavy měla též jedno vytetováno někde na svém ilustrovaném těle :)
 • Obálku, která se nepovedla
  • rozhiodně žádná ze série "Čaroděj" od Stasheffa, působí to jako kdybych měl doma Harlequiny nebo paperbackové detektivky... a taky trochu ta z již zmiňovaného slovníku ruštiny z padesátých let. Je to šedivou kousavou látkou oblepený karton a na něm časem a snad i čtenáři okousaný papírový přebal, který se trhá jen co se jej dotknete...
 • Fiktivní/skutečný deník
  • Zápísky křídlem i kopyty od Ivy Peřinové... píše to kůň, respektive Pegas (!) a je to takový zážitkový deník z Olympu :D Je to pro děti, ale jak jsem říkal, málokterých knih se zbavuji :D
 • Obálku na které je meč či jiná zbraň
  • Váa! Díky téhle otázce jse nalezl další část knihovny schované za knihami a pořadači! danke. Je to komixová kniha ze série Thorgal od Rosinskéhop a Van Hamme, díl se jmenuje Země Quaa. Když se kouknete na obrázek blíž, vidíte chlapa co má meč a další tam má i luk! tý jo, zatím je v mé knihovně vše, co tenhle text chce :)
 • Nejpoškozenější knihu
  • asi Trapmoty Ujca Vraňáčka od M.K. Robuse, je to psáno krutě moravským (snad i slováckým) nářečím... je dosti rozpadlá, také jsme ji našli v domě, když jsme se do něj nastěhovali... sklepy skýtají neskutečné poklady.
 • Knihu s ilustracemi
  • snad kromě komixů možná tak "Zelený strachem, mrtvý smíchy" od Gudule pak taky dosti děsivou knížku "Pohádky pro neposlušné děti a jejich starostlivé rodiče", autor je Dušan Taragel. Ty povídky byli děsivé, zábavné, šílené a prostě jedinečné. Jen si vezměte názvy: "O Anče, která se nemyla a smrděla"; "O Věrce, která se dloubala v nose" a tak dále... prostě samé výživné pohádky :D a ty obrázky od Jozefa Gertli Danglára tomu skutečně dopomáhaly :D
 • Knihu, jejíž název začíná na písmeno "Z"
  • "Zelený strachem, mrtvý smíchy" od Gudule, boží kniha... některé mé dětské knihy jsou podivné zvrácenosti, proto si je rád nechám i v dospělosti :D Naučila mne jak se bránit zombie, upírou i Tetě Adéle!
 

10 days character challenge

22. července 2013 v 15:56 | Harbin

10 days character challenge

1) Obľúbená ženská postava
2) Obľúbená mužská postava
3) Obľúbená vedľajšia postava
4) Najviac nenávidená postava
5) Postava, ktorá mi je najviac podobná
6) Postava, ktorá prešla najväčším vývojom
7) Postava, ktorú chcem stretnúť
8) Obľúbený záporák
9) Obľúbená postava z nejakej poviedky
10) Najobľúbenejšia postava vôbec

Cha há, nalezeno u Infinity. Tak tímpádem to tu vypadá na deset článků určitě... Váu, mé mozkové závity se chvějí a už se těší co budu za blbiny zase vymýšlet. Asi už jsem našel smysl mého nového blogu. Zaplním jen podívnými čalendžy a tagy a bude to zábava, protože můj život je zatím nudný (ale počkejte si až budu vyšilovat u maturity a u přijímaček na výšku - sežeňte mi někoho, kdo ví, jaký je život v Českých Budějovicích, a pošlete mi jej na adresu Kouzelné školky, Kavčí Hory - rád si s ním / s ní povykládám :D

Knižní tag

20. července 2013 v 22:16 | Harbin
1. Čteš o prázdninách více, nebo méně, než přes rok?
Upřímně, O prázdinách čtu velice málo, protože je vždy co dělat... i když je to vesměs aktivní flákání se u počítače. Ale je pravda, že nyní mám nejvíce času na to, abych dohnal maturitní četbu, poslední dva měsíce volna (pardon, měsíc) před nejhorším rokem střední školy. Nejsem příliš vášnivý čtenář.

2. Když si vybavíš prázdniny, jakou knihu si s nimi spojíš?
K moři od Petry Soukupové. Je to klišé, ale je to tím názvem, tematikou a také tím, že knihu mám zafixovanou díky skvělému materiálu vazby (lepený paperback?) a je perfektně skladná... taková kniha na prázdniny. No... i když - sedět na zadku doma můžu i s Ottovou encyklopedií... :D

3. Kolik si schopná/ný si vzít knih na dovolenou?
Vždy si sebou beru alespoň jednu knihu, vesměs je to jen pro dobrý pocit a také se tak dá dobře utéct od nepříjemných situací - zkrátka chňapnete knihu do rukou, schováte se do nejbližšího tmavého kouta a ztratíte se mezi stránkami.

4. Čteš o prázdninách nějakou povinnou četbu?
No... občas. Spíše to vychytám tak, že shlédnu film na motivy knihy nebo, když se zadaří - seženu audioknihu a pak si to pouštím do uší při práci či aktivním poflakování.

5. Preferuješ klasické knihy (papírové), nebo e-knihy (elektronické knihy)?
No... s e-čtečkou mám nějaké ty zkušenosti, já osobně jsem četl některé věci na tabletu, ale nevyhovuje mi to - to už je lepší číst knihy na počítači, resp laptopu - s tím problém nemám... ale nad klasické knihy není. Nic nenahradí ten pocit, když z knihovny vlášíte pod paží bichli těžkou jak kráva, aby jste se pak usadili v parku nebo do křesla a listovali stránkami. A co teprve staré knihy a jejich charakteristický čuch? Hm? Už jste si někdy přivoněli ke čtečce?

6. Jakou knihu by jsi rád/a viděl/a zfilmovanou?
Hm... spousta knih, co jsem četl už zfilmovaná je... a dobré knihy se zfilmovat prostě nedají, téměř vždy to ztratí své kouzlo. Buď se dívám na film nebo čtu knihu, případně si přečtu knihu podle filmu, ještě se to dá... ale naopak to nikdy nedělejte!

7. Kdyby jsi měl/a možnost prožít den s nějakou knižní postavou, jaká by to byla?
To je těžká otázka, já totiž nevím, jestli bych chtěl vědět, jak ona postava vypadá, protože v mé mysli jsou všichni tak podivně abstraktní.. takže kdybych šel třeba se Sherlockem Holmesem na kafe, nevím, jestli by vypadal jako ten herec, nebo jako ten pajdulák, co býval v komixu ve Čtyřlístku a nebo úplně jinak...
8. Které místo z knih bys rád/a navštívila?
Jako dítě mne fascinovala kniha: Příběhy Kouzelného stromu od Enid Blytonové. Tak asi tam. Mám rád taková malá místa která skýtají neskutečné množství prostoru (asi tak jako ten kouzelný stan v HP4 :)... tehdy jsem z toho byl unešen...