Knižná reťazovka - část první

22. července 2013 v 21:18 | Harbin

1. Obľúbená kniha z detstva?
Asi série s Tracy Beaker (Vadí nevadí, Sama doma atd...) od Jacqueline Wilsonové. Já byl uchvácen především obrázky Nicka Sharrata a příběh se mi také moc zamlouval. A pak si pamatuji ještě některé knihy s tou kouzelnou lupou, ale už si asi nevzpomenu na název.

2. Čo práve čítaš?
Maturitní otázky a vypracovanou četbu do literatury... na některé knihy zkrátka ani nemám náladu, ale zkoušející u matury mi to neomluví, že...? :D

3. Máš práve nejakú rezerváciu v knižnici?
Až budete sedět za pultem jako knihovník, tak vás bude rozčilovat vyřizování rezervací a schovávání knih tři týdny pod pultem než si je stejně nikdo nevyzvedne a ony se zašpiní prachem a stanou se útočištěm malých pavoučků. Nebudu zlobit naše knihovnice. Vyjímečně kvůli maturitní četbě. Jednou jsem si takhle zarezervoval Revizora, stejně jej v četbě zařazeného nemám...

4. Knižný zlozvyk?
Využívám knihkupectví jako knihovnu a téměř nikdy nedočtu knihu do konce.jop

5. Čo máš práve požičané z knižnice?
Něco od Legátové (a číst se mi to nechce) a pak také Metody a teorie sociální práce. měl bych to vrátit co nejdříve (i když..."zaklepat na dřevo", od dob co jsem knihovníkem (nedoštudovaným) jsem ještě neplatil žádný poplatek a to i když jsem knihu měl dlouho přes půl roku...)

6. Máš čítačku e-kníh?
Ne. Mám tablet, ale starý tablet, který těžce reaguje na dotyk (a má ještě anglickou přípojku a redukce je dosti šit...); chtěl jsem ji, ale myslím si, že není až tak oč stát. Možná by byla fajn na skripta, ale to já raději investuji do papírové verze, do které můžu psát a podtrhávat... (to jsem se naučil až v hodinách managementu, kde máme skripta z Hradeckého pajďáku, předtím jsem do knih psal minimálně, ale už mi to žíly netrhá, nyní je pro mne hlavní z odborné literatury vytěžit maximum informací a ne je mít na okrasu...)

7. Preferuješ čítať len jednu, alebo viacero kníh naraz?
No... preferuji... většinou skočím u více a pak se to začne míchat a nedočtu žádnou. to samé platí i u psaní povídek. Pokud to má stát za to, měl bych zůstat jen u jednoho :)

8. Zmenili sa tvoje čitateľské návyky odkedy si začal blogovať?
No... spíše než knihy čtu blogy, to má z jedné strany dosti negativní dopad, ale na druhou stranu tak může i introvert jako já nalézt přátele a dobré lidi. A už jsem dost starý na to, abych internetové přátelství odsuzoval... (hm... tak tedy jsem stále mladý? to odsuzování přijde asi až v pozdějším věku - to asi jak budu stát u počítačů svých dětí a peskovat, že si mají hrát venku a ne trávit dny zavření u počítače... jó, budu to divný rodič... jednou. možná)

9. Najhoršia kniha, ktorú si tento rok prečítal?
Nejhorší? Ehm... asi na internetu vydaná "kniha" spolužáka. Ne. fantasy až na pár výjimek nečtu (a rozhodně ne ty, ve kterých se blbé postavy jmenují stejně jako já)

10. Obľúbená kniha, ktorú si tento rok prečítal?
Docela fajn byla "Cesta pokojného bojovníka" od Danna Millmana.

11. Ako často čítaš knihy mimo svojho obľúbeného žánru?
Můj žánr je "odborná literatura" :D takže vlastně celá ostatní je beletrie... občas si spletu oddělení a místo učebnice ekonomie vláčím domů nějaký ten komix (Třeba "Šitíčko" od Marjane Satrapi je docela fajn. A co teprve Persepolis .))

12. Čítaš niekedy tú istú knihu viac krát?
Jop, když mě fakt zaujme. Třeba "My děti ze stanice ZOO" od Christiane F. jsem dvakrát četl. Něco se dvakrát přečíst dá a vždy tam objevíte něco, co vám uteklo. Je to jako s filmy .)

13. Dokážeš čítať v autobuse?
No, vlaky jsou v tomhle lepší, ale mám trénink z ranních autobusových studií, ale i knihy se tam občas daly. Ale ne často. ráno jsem jezdíval o půl šesté a když jsem se odpoledne vracel, už se všichni potili a mačkali. A kdo by měl v takovém prostředí náladu na čtení. Ale je to dobré krytí, když vypadá spolucestující jako milý extrovert a chce se s vámi bavit. To mě jednou zachránila i učebnice ekonomie (ale učit se cestou ze školy? to jsem musel být za velkého trola...)

14. Obľúbené miesto na čítanie?
Tak tady budu dlouho přemýšlet... nějaké zvláštní místo mne nenapadá. Doma příliš nečtu a na privátě chodím občas na venkovní terasu. Ale dobře se mi četlo na Starém hřbitově, byl tam docela fajn klid. A pak taky v jedné slovenské čajovně.

15. Zásady pri požičiavaní kníh?
Nabrat co nejvíce, podat kartičku a utéct. zavřít se do pokoje a užívat si pocit, že je moje knihovna zase na čas o něco plnější. jo... a případně začít číst :)

16. Robíš knihám somárske uši?
Ne, já už jsem si z knihovny nakradl takové množství záložek, že mi to není zapotřebí. Ale abych byl upřímný, jedné odborné knížce která mne rozčílila jsem ten rožek ukousnul... ale už nevím kdy a která kniha to byla. Ale ukousnutí ucha by zasloužil spíše autor... asi psal blbosti. mám okno.

17. Píšeš si na okraje strán poznámky?
Do beletrie nikoliv.

18. A do učebníc?
Zpočátku bylo takové sebezapření, ale jakmile jsem to jednou přešel, mé učebnice se nyní třpytí zvýrazňovači, vpisky tužkou a kroužkováním slov. A do jazykových učebnic (ne školních, ale pro samouky, takové ty drahé knihy od Ledy.cz) tam píši jen občas, vždycky jsem si spíše vedl souběžně k tomu sešit.

19. V ktorom jazyku čítaš najradšej? V koľkých dokopy to zvládneš?
Pochopitelně v češtině nejčastěji, ale velmi rád čtu beletrii ve slovenštině nebo polštině. Ani angličtina mi nedělá problém. V ruštině bych to po pár větách zvládl možná i plynule přečíst nahlas a v němčině si zatím netroufám.


20. Čo musí kniha mať, aby si si ju zamiloval?
No, když bude mít stránky a text, má u mě napůl vyhráno, ale nyní jsem v období "využij co nejvíce informací" a proto by měla kniha mít něco, čím mne obohatí... V beletrii to chce nějaký poutavý příběh, vhodný humor a projevenou inteligenci autora :)

21. Čo musí kniha mať, aby si ju odporučil ďalej?
Pokud si nějakou knihu úplně zamiluju, jsem sobec a s málokým se o ni podělím. Nemám rád věci, které jsou mé oblíbené a já pak zjistím, že se z ní stala obdoba Tokio Hotel, kteří kdysi byli na blozích doslova všude (jop, tu éru si pamatuju dost dobře, to já měl ještě naivně blog o křečcích). Pokud mi kniha něco dá a nestydím se za ni a ani za to, o co mne obohatila, klidně ji někomu doporučím, ale spíše jsem to já, komu je něco doporučováno...

22. Obľúbený žáner?
Povídky a takové ty kratší útvary.

23. Žáner, ktorý čítaš najmenej (ale chcel by si viac)?
Dívčí romány a harlekýnky, V naší třídní knihovně něco takového máme, ale naštěstí mne to vždy minulo. Vždyť romantický příběh se dá napsat i dobře, aniž by to byla stupidní vymejvárna mozků.
Třeba zmíním znovu Frau Jacqueline, která, ač má knihy zapsané jako dívčí román, mne to připadalo jako dětská pohodová sociální povídka. Prostě žánr nežánr, kniha mě buď zaujme a nebo ne.

24. Najväčšmi inšpiratívna kniha, ktorú si tento rok čítal?
Pokojný bojovník. Opět. Díky tomu jsem se chtěl konečně po osmi letech rozhodování odhodlat k tomu, abych nastoupil na aikido. Nakonec jsem stejně zvolil konverzační kurz anglického jazyka. Až tak silné to teda asi nebylo.

25. Obľúbená svačinka ku čítaniu?
Čaj, případně veliký, alespoň litrový banánový koktejl!

26. Ako často vyberáš knihu podľa obálky?
Oni ti produktéři knih a distributoři vědí jak na nás. na štěstí pro mně mi připadají dnešní obálky značně kýčovité, ale i tak si dám občas záleže na tom, aby kniha, kterou si kupuji byla nejen zajímavá, ale i hezky vypadala. Sestra si tak třeba jednou vyměnila svou knihu o dějinách umění za tisícovku za starší vydání asi poloviční hodnoty ale podle ní s hezčím obalem. Takže i na vzhledu knihy záleží. To je marketing lidi.

27. Ako často súhlasíš s negatívnou knižnou kritikou?
Knižní kritiky nečtu, to už raději filmové, neprahnu po novinkách a až tak v tom nemusím chodit. Ale kritiky na učebnice si občas shlédnu. Když deset lidí z desítí napíše že se podlé téhle učebnice italštiny naučili velký kulový, tak si ji nejspíše nekoupím.

28. Čo písanie negatívnych recenzií?
Ne všechny knihy jsou dobré, na ty špatné je tu Cilit Bang!

29. Ak by si mohol čítať v ďalšom cudzom jazyku, ktorý by si si vybral?
Pochopitelně angličtina. A dále podle osobních preferencí: polština, ruština a italština. Ale číst v arabštině, čínštině, korejštině či japonštině by musel být taky fajn hárskór, který bych rád podstoupil :)

30. Najväčšia knižná výzva?
Školní četba na základní škole, na maturitu je mnohem větší výběr.

a další část si necháme na zítřek, chtělo by to večeři, shlédnout díl Simpsonů a jí chrnět, zítra čeká brigáda :)
A abych pravdu řekl, mám po dlouhé době z nějakého mého blogu příjemný pocti. To možná bude i těmi lidmi a taky tím, že konečně zase nacházím správnou cestu ke knihám :)


plus něco divočejšího. Pagan folk je nejlepší :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vendy | Web | 22. července 2013 v 23:39 | Reagovat

Nojo, harlekýnky se ti asi líbit nebudou, taky z nich občas švidrám směrem k nebi, řka bože ty to vidíš, naštěstí je nekupuju, jen občas zepár půjčím z knihovny, na autobusové čtivo.
(Ale je pár kousků, které mají i úroveń.)
Oslí ouška opravdu netřeba dělat, existují záložky a když není záložka, poslouží vytržený list z TV magazínu. :-)
Willsonovou jsem zatím nečetla, ale zkusila bych. Jestli je dobrá, může ji číst i dospělý, ne?
Pěkný dotazník.

2 Sonia | E-mail | Web | 23. července 2013 v 14:03 | Reagovat

:DD Číst v autobusu jsem zkoušela, no nedopadlo to zrovna nejlépe. Písmenka mi pořád přeskakovala z levé na pravou, nahoru a dolu, nejlepší jsou české silnice! Ano, ano sebrat co nejvíce knížek, podat kartičku, zdrhat domu a číst:D

Pěkná řetězovka, asi jí také udělám:)

3 Sonia | E-mail | Web | 23. července 2013 v 14:05 | Reagovat

(ještě jsem zapomněla) záložky také nedávám, vždycky si ty stránky pamatuju:D knižní zlozvyk mám podobný, vždycky chodím ok knížky ke knížce až se mě ta prodavačka zeptá jestli něco nechci a když jí řeknu ne, tak mě má pořád na hledáčku:D

4 Rai. | Web | 23. července 2013 v 14:26 | Reagovat

Kdybych měla takový blog jako ty, rozhodně bych z něho mělo dobrý pocit :) Moc se mi tady líbí :)

Strašně bych tě chtěla poznat osobně :D U většiny odpovědí jsem se strašně nasmála. Tracy Beakerovou jsem měla strašně ráda, Jacqueline Wilsonová má prostě parádní knížky.

Já když si koupím nějakou knížku s dobrým obsahem, ale hrozným obalem, tak mě to hrozně mrzí :D Obal pro mě znamená hodně, ale tak nejdůležitější je ten obsah.
A v knihkupoectví si taky ráda počtu :)

No, těším se na 2. část :)

5 Miss šoking | Web | 26. července 2013 v 11:46 | Reagovat

Páni,s tvoji 21. souhlasím uplně na 100%:3 !Ale není to jen u knih,ale třeba i hudby..Na blog ji třeba dám,ale když nějakou moji oblíbenou písničku,s mýma vzpomínkama,začne poslouchat nějaká 12-ti letá holčička,která chce být jako já,mam chuť vraždit !! -.-
a 15..taky přesně,na 100% jako ty :))
no,je toho víc,ale to bych se tady vypapsala tak,že by se ti ani můj komentář nechtěl číst :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama